Ar nustumtumėte po traukiniu žmogų, arba kaip veikia mūsų smegenys mobingo metu

Jolita Vveinhardt / 2020-04-07 /

 

Daugelio atsakymas į klausimą, ar nustumtumėte žmogų po traukinio ratais, būtų vienareikšmiškas. Bet, jei paklaustume, ar tai padarytumėte, jei vieno žmogaus mirtis išgelbėtų dešimties gyvybes, atsakymai smarkiai išsiskirtų. O jei klausimą pakartotume jums esant streso būsenoje? Vis dėlto neuromokslų specialistui labiau rūpi ne „teisingas“ atsakymas, o tai, ką iš atsakymo galima pasakyti apie žmogaus smegenų veiklą.

Dažnai streso metu priimti sprendimai nustebina mus pačius. Vienas tokių, ekstremaliausių psichosocialinių stresorių darbo vietoje yra mobingas (angl. mobbing arba workplace bullying) – intensyvus ir ilgai trunkantis grupinis vienos aukos terorizavimas. Naujausiame LSU mokslininkų tyrime ir nagrinėjama, kaip šis stresorius veikia mobingo aukų moralinius sprendimus.

Buvo lyginama, kaip moralines užduotis sprendė dvi darbuotojų grupės. Pirmajai grupei priklausė žmonės, kurie darbe išgyvena stiprų stresą – patiria mobingą. Antrajai – to nepatiriantys asmenys. Atsakymai parodė, kokios įtakos darbe patiriamas mobingas turėjo egoistiniams, altruistiniams, utilitariniams ir antiutilitariniams sprendimų variantams.

Sprendimai, priimami stresinėje ir „normalioje“ situacijoje, ženkliai skiriasi, o didžiausios įtakos ekstremalios patirtys turi vyrams. Atliktas tyrimas parodė, kad nepatirdami streso vyrai labiau yra linkę priimti racionalesnius sprendimus negu moterys, tačiau, kai vyrai patiria stresą, lyčių skirtumų nebelieka, tiek moterys, tiek vyrai priima labiau emocionalius sprendimus. Tyrimas ne tik suteikia naujų argumentų, kodėl organizacijose reikia rūpintis prevencinėmis mobingo programomis, ir žinių, kaip jas tobulinti. Vadovai, geriau suprasdami, kaip stresas veikia žmogaus smegenis, turi galimybę išvengti bereikalingų incidentų ir užtikrinti kokybišką darbą bei didesnį produktyvumą.

 

Cituojant nurodyti šaltinį:

Vveinhardt, J., Majauskiene, D., Valanciene, D. (2020). Does perceived stress and workplace bullying alter employees' moral decision-making? Gender-related differences. Transformations in Business & Economics, 19(1), 323-342. http://www.transformations.knf.vu.lt/49/article/does

 

Kopijuojant ar kitaip atkuriant šiame puslapyje pateiktą informaciją privaloma nurodyti šaltinį: www.mobingas.lt 

 

2 Moraliniai.jpg
www.mobingas.lt
mobingas@gmail.com
j.vveinhardt@gmail.com
mob. tel. +370 698 06 668

Kopijuojant ar kitaip atkuriant šiame puslapyje pateiktą informaciją privaloma nurodyti šaltinį.