2014 metų tyrimo rezultatai

Konkurencija ir mobingas krepšinyje: kada nugali stipriausias? 

pataisytas.jpg

Krepšinis - komandinė sporto šaka, tačiau tai negarantuoja, kad kartu siekiant aukštų rezultatų komandoje išvengiama patyčių ir ekstremalios jų formos - mobingo. Daugiau kaip ketvirtadalis (27,3 proc.) šalies sportininkų, žaidžiančių vienoje lyderiaujančių krepšinio lygų, yra patyrę mobingą.

Tyrimo, kurį atliko Vytauto Didžiojo universiteto, Lietuvos sporto universiteto ir Teksaso universiteto (JAV) mokslininkai, metu buvo apklausti 666 jauniai.

Tyrėjai atkreipė dėmesį į tai, kad patyčios ir mobingas aktualus tokiame jaunių komandiniame žaidime kaip krepšinis, kai konkurencija tampa nesąžininga.

Konkurencija padeda komandoms pasiekti geresnių rezultatų. Tačiau konkurencija tampa patyčių ir mobingo priežastimi. Tai trukdo jauniesiems krepšininkams realizuoti savo galimybes, traumuoja psichologiškai ir gali sukelti sunkumų jų tolimesnei karjerai profesionalų lygose.

Tyrimas išryškino specifinį puolančiųjų ir jų aukų elgsenos modelį. Dominuoja puolimas komunikacinėje srityje, įtraukiant kenkimą reputacijai, sveikatai. Nepaisant komandinės specifikos, komandos narių palaikymas yra silpnas, aukos retai ieško pagalbos komandos viduje ir išorėje.

Prevencinė sistema komandose neegzistuoja arba nėra suaktyvinta. Be to, neišnaudojami prieinami organizaciniai resursai, pritraukiant specialistus iš išorės ir įdarbinant specialiai paruoštus psichologus, nevystomi moraliniai-vertybiniai aspektai. Būtent į šių trūkumų šalinimą turėtų būti nukreiptos komandų vadovų pastangos.

Tyrėjai konstatuoja, kad komandų vadovai, treneriai ne visuomet suvokia, kokį vaidmenį jie vaidina kuriant sveikus krepšinio komandos narių santykius.

Tai - vienas iš pirmųjų tokio pobūdžio tyrimų Lietuvoje.

 

Plačiau: Vveinhardt, J., Komskiene, D., Romero, Z. (2016). Bullying and Harassment Prevention in Youth Basketball Teams // Transformations in Business & Economics (priimta spaudai).

www.mobingas.lt
info@mobingas.lt
Jolita.Vveinhardt@gmail.com
mob. tel. +370 698 06 668

Kopijuojant ar kitaip atkuriant šiame puslapyje pateiktą informaciją privaloma nurodyti šaltinį.