Mobingo procesas

H. Leymann (1993) išskyrė penkias mobingo proceso fazes. Pirma fazė charakterizuoja konfliktą; kol kas tai dar ne mobingas, bet gali juo virsti. Antra fazė charakterizuoja psichologinį puolimą ir agresyvius veiksmus, kurie suteikia pagreitį mobingo procesui. Trečia fazė – į  mobingo procesą įtraukiamas vadovas (jei jis dar nebuvo įtrauktas antroje fazėje). Ketvirta fazė yra kritinė – joje auka apibūdinama kaip sunkiai sukalbama arba psichiškai serganti. Penkta fazė – aukos pašalinimas. Įvykio sukelta trauma gali lemti papildomą potrauminio streso sprogimą. Pasitraukus iš organizacijos, emocinis sielvartas ir kitos psichosomatinės ligos aukai kartais baigiasi, o kartais suintensyvėja.

S. M. Litzke ir H. Schuh (2005) išskiria tris mobingo fazes: ankstyvąją, viduriniąją bei vėlyviausiąją. Autoriai rėmėsi H. Leymann (1993) ir B. Zuschlag (1994) tyrimais, t. y. ankstyvojoje fazėje galimi latentiniai konfliktai: pirmoje fazėje kyla konfliktas; antroje – prasideda pirmosios mobingo atakos ir konflikto eskalavimas; trečioje – išryškėja ilgiau kaip 6 savaites trunkančio konflikto eskalavimas ir aukos stigmatizavimas; ketvirtoje, praėjus maždaug 12 mėnesių nuo mobingo pradžios, darbdavys ima naudoti disciplinines arba darbo teisės priemones; penktoje fazėje vyksta atleidimas iš darbo, teismo procesas. C. D. Bultena (2008) taip pat išskyrė penkias mobingo proceso fazes: pirmoji – konfliktas; antroji – lemiamas įvykis; trečioji – auganti gėda, niekinimas; ketvirtoji – vadovo įtraukimas; penktoji – aukos išėjimas iš organizacijos.

Taigi mobingo procesas prasideda nuo konflikto, kuris gali ir neperaugti į mobingą, vėliau įvyksta lemiamas momentas, kuris ir sąlygoja tolesnę mobingo eigą. Nors autoriai (H. Leymann ir C. D. Bultena) skirtingose fazėse įvardija vadovo įsitraukimą, bet iš esmės mobingo proceso rezultatas išlieka toks pat.

Cituojant nurodyti šaltinius:

Vveinhardt, J. (2009). Mobingo kaip diskriminacijos darbuotojų santykiuose diagnozavimas siekiant gerinti Lietuvos organizacijų klimatą. Disertacija. Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas.

Vveinhardt, J., Žukauskas, P. (2012). Mobingas darbuotojų santykiuose: individas, organizacija, sociumas. Monografija. Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas.

www.mobingas.lt
info@mobingas.lt
Jolita.Vveinhardt@gmail.com
mob. tel. +370 698 06 668

Kopijuojant ar kitaip atkuriant šiame puslapyje pateiktą informaciją privaloma nurodyti šaltinį.