Mobingo pasekmės

„Į darbą kaip į pragarą“, - taip savo būseną darbe apibūdina mobingą patiriantis asmuo. Ne veltui mobingas dar apibūdinamas kaip socialinis stresorius, nes emocinis diskomfortas, socialinė izoliacija, nuolatinis psichologinis spaudimas, baimė, įtampa sukelia stresą su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis: profesinis perdegimas, depresija, širdies kraujotakos sistemos sutrikimai ir kt. ligos. Labai dažnai mobingą patiriantis darbuotojas išeina iš darbo (beje, tokią išeitį siūlo ir psichologai) arba, blogiausiuoju atveju, nusižudo.

Fizinės pasekmės mobingą patyrusiam asmeniui: galvos skausmai, galvos svaigimas, skrandžio skausmai, šleikštulys, pykinimas, vėmimas, prarandamas apetitas, problemos su virškinimu, drebulys, nugaros skausmai, problemos su širdies-kraujagyslių sistema, dusulys, sustiprintas prakaitavimas, nerviniai tikai ir kt.

Psichologinės pasekmės mobingą patyrusiam asmeniui: nepasitikėjimas savimi, sumenkusi savigarba, neviltis, padidintas teisybės ieškojimo jausmas, nemiga ir prabudimai vidury nakties košmarai, nuolatinis nuovargis, dėmesio koncentravimo ir atminties problemos, orientacijos praradimas, padidintas jautrumas, sudirgimas, agresija, negalėjimas kalbėti, atsirandantis dėl galvos smegenų pažeidimo (t.y. afazija), mintys tik apie vieną (žmogus galvoja tik apie išgyventas patyčias ir įžeidimus darbo vietoje), kamuoja įkyrios mintys, abejonės, vaizdiniai, prisiminimai, baimė, potraukiai, kurių jis negali atsikratyti, nors ir supranta, kad jie nepagrįsti ir beprasmiški (t.y. obsesija), paranoja, depresija, mintys apie savižudybę.

Klysta tie darbdaviai, kurie nekreipia dėmesio į mobingo simptomus arba laikosi nuostatos, kad konkurencinėje kovoje išgyvena „stipriausieji“. Mobingas gresia didesne darbuotojų kaita, prastėjančiu psichologiniu klimatu, mažėjančiu veiklos efektyvumu ir prastėjančia darbo kokybe, jau nekalbant apie išlaidas gydymui.

Taigi mobingas daro ne tik asmeninę, socialinę, bet ir ekonominę žalą.

Cituojant nurodyti šaltinį:

Vveinhardt, J. (2009). Mobingo kaip diskriminacijos darbuotojų santykiuose diagnozavimas siekiant gerinti Lietuvos organizacijų klimatą. Disertacija. Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas.

www.mobingas.lt
mobingas@gmail.com
j.vveinhardt@gmail.com
mob. tel. +370 698 06 668

Kopijuojant ar kitaip atkuriant šiame puslapyje pateiktą informaciją privaloma nurodyti šaltinį.